Na nivou Univerziteta "Džemal Bijedić" Mostar, studijski program (I ciklus studija) pod nazivom "Zdravstvena njega" je pokrenut akademske 2016/2017. godine zajedno sa partnerskom institucijom Kantonalnom bolnicom "Dr. Safet Mujić" Mostar. Studijski program Zdravstvene njege obuhvata samostalnu i zajedničku njegu pojedinaca svih uzrasta, porodica, grupa i zajednica, bolesnih i zdravih – bez obzira na kontekst. Promovisanje i zalaganje za zdravu životnu sredinu, istraživanje, učestvovanje u kreiranju zdravstvene politike i upravljanje zdravstvenim sistemima i pacijentima, kao i edukacija su ključni elementi zdravstvene njege. Polje zdravstva je široko specijalizirano i fokusira se na osobe od najmlađih do najstarijih godina starosti.
Studijski program Zdravstvena njega podstiče razvoj i implementaciju novih pristupa u zdravstvu i obrazovanju mladog kadara u evropskom smjeru, što je prema Direktivi 2013/55/EU koja propisuje minimalne zahtjeve za obrazovanje medicinskih sestara / tehničara. Cilj studijskog programa se odnosi na razvoj generičkih i stručnih sposobnosti i znanja povezanih sa odnosom prema pacijentu i zdravstvene njege i prakse, te okvirima nacionalnih servisa i kliničkih vodiča. Steći će se znanje o profesionalnoj i etičkoj zdravstvenoj njezi, visokim standardima njege, i rukovođenju i superviziji drugih zdravstvenih radnika. Kompetencije koje stiču studenti zdravstvene njege predstavljaju važno pitanje u zdravstvenom sistemu i dovode se u vezu sa profesionalnim standardima, sigurnosti pacijenata i kvalitetom zdravstvene njege.
Svršeni studenti imaju otvorene perspektive u večine poslova u kliničkoj praksi, bolnici ili društvenim zajednicama, istraživanju, obrazovanju, menadžerskim ulogama ili nastaviti studij nakon sticanja kvalifikacije, često u specijalističkim oblastima, da bi napredovali u karijeri. Također, nakon ovog studija medicinska sestra može nastaviti obrazovanje na II ciklusu akademskog studija ili uposliti se u Inostranstvu.
Organizacija studijskog programa
Nastavno-naučno vijeće čine svi nastavnici i saradnici uposleni na univerzitetu u punom radnom vremenu kao i nastavnici i sarasnici kliničkih grana iz naučne oblasti zdravstva iz partnerske institucije Kantonalne bolnice "Dr. Safet Muijić" Mostar. Pored nastavnika i saradnika Naučno-nastavnog vijeća čine predstavnici studenata, s tim da je zastupljenost studenata 15% od ukupnog broja članova vijeća.
Članovi Naučno-nastavnog vijeća:
- Prof. dr. Dragi Tiro, PhD
- Van. prof. dr. Samra Međedović, PhD
- Van. prof. dr. Nina Bijedić, PhD
- Van. prof. dr. Edina Špago Ćumurija, PhD
- Van. prof. dr. Maja Čolaković, PhD
- Van. prof. dr. Maida Dizdarević, PhD
- Doc. dr. Adi Maslo, PhD
- Doc. dr. Vesna Čorluka Čerkez, PhD
- Doc. dr. Bilal Imširović, PhD
- Doc. dr. Haris Čolaković, PhD
- Doc. dr. Emina Hasanagić, PhD
- Doc. dr. Sanja Bajgorić, PhD
- Doc. dr. Amra Zalihić, MD
- Viši asistent Adnan Vele, MSc, Pharm
- Viši asistent Indira Brković, MMed
- Viši asistent Elida Avdić, MD
- Viši asistent Dina Zerem Malkočević, MD
- Viši asistent Edin Mešanović, MD
- Viši asistent Amila Džemila, MA
- Viši asistent Indira Husić, MA
- Viši asistent Džejla Mahmutović, MD
- Viši asistent Melida Hasanagić, MD
- Viši asistnet Mehmed Haznadar, MD
- Viši asistnet Svjetlana Bajgorić Šehpvoć, MD
Mi gradimo budućnost!
Jedinstveni nastavni plan i program
Univerzitetski studijski program Zdravstvena njega se izvodi na I ciklusu studija sa tim da je studij koncipciran na način da omogućava dalje školovanje iz oblasti na nekoj drugoj visokoškolskoj ustanovi u BiH i EU. Studijski program slijedi trociklični model 4+1+3. Zdravstvena njega je univerzitetski akademski dodiplomski studij, koji traje 4 akademske godine sa 240 ECTS i pet usmjerenja: opće sestrinstvo, anestetičar-asistent, njega internističkih bolesnika, njega hirurških bolesnika i fizioterapeut.